Vše ze života morčat


Druhy bydlení

V dnešní době už není vůbec nic těžkého sehnat to správné bydlení pro morčata. Existuje celá řada specializovaných obchodů - ať už to jsou různé chovatelské potřeby, zverimexy, pet centra či různé hobby markety - které mají v nabídce přehršel různých ubikací, v převážné míře to jsou klece a plastboxy všeho druhu. V následujících řádcích Vám popíši, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých morčecích příbytků a na co byste se měli zaměřit ať už při jejich koupi nebo zhotovování.

  • Minimální prostor by měl být u všech typů bydlení alespoň 60x40 cm pro jedno morče, ideální je však alespoň metrová ubikace.
  • Všechny typy bydlení by neměly ležet přímo na podlaze, ale alespoň na nějakém vyvýšeném místě, aby měla morčata rozhled.

 

1. KLEC

Klec je zatím asi nejčastější řešení ubytování morčat. Klec se skládá z plastové vaničky a horní pletivové části. Plastová vanička by měla mít okraje vysoké cca 10 - 15 cm, abychom zmírnili vypadávání podestýlky, čemuž se stejně v případě dovádění morčat tak úplně nevyhnete. Velkou výhodou klecí je, že mají boční otvor, kterým můžete morčata brát z klece a kterým můžete svým morčatům umožnit volný průchod do výběhu např. pomocí dřevěného můstku. Další výhoda je, že klece jsou variabilní, můžete na ně zavěsit mnoho zajímavých hraček a také vytvořit horní patro, tzv. mezonet pro morčata, díky kterému zvětšíte plochu klece a morčata na něm budou ráda odpočívat. Různé variace s plošinami, záchytnými jesličkami na seno apod. jsou již v samotné nabídce obchodů. U klece bysme měli zvláště pozorně vybírat umístění, jelikož klec není chráněná proti průvanu.

 

2. PLASTBOX

Stejně jako klece i plastboxy jsou k dostání v mnoha provedeních. Jejich hlavními nevýhodami je otvor nahoře, takže nezbývá než brát morče z vrchu a další nevýhodou může být zapařování plastboxu. I v plastboxu se dá vytvořit zajímavé bydlení pro morčata s domečkem, mezonetem a spoustou zajímavých hraček, které slouží k udržování aktivity morčat. Narozdíl od klece máte u plastboxu tu výhodu, že z něho nevypadává podestýlka a tudíž nemusíte okolo tak často uklízet.

 

3. VLASTNÍ BYDLENÍ

Pokud jste zruční, můžete si bydlení pro morčata vyrobit sami, nejčastěji si kutilové vyrábějí tzv. panelákové bydlení, které jsme si postavili i my. Výhodou takového bydlení je, že si ho každý může udělat dle sebe, fantazii se meze nekladou a morčata tak mají o zábavu postaráno. U vlastnoručně postaveného bydlení byste měli dodržovat pravidla morčecího bydlení a to hlavně velikost a bezpečnost, neměli byste mít v ubikaci ostré předměty v podobě různých šroubků apod. o které by se morče mohlo poranit, nepoužívejte žádné materiály, které by pro morče mohly být nebezpečné (př. barvy, lepidla apod.), vnitřní zařízení by mělo být nejlépe z přírodního dřeva.

Jak jsme stavěli naši ubikaci si můžete prohlédnout zde: www.morskeprasatko.webnode.cz/bydleni/

 

4. VENKOVNÍ BYDLENÍ

Při chovu morčat venku se nejčastěji používají klasické kotce pro králíky. Morčata by v nich měla žít ve skupinkách, neboť v těchto kotcích s Vámi nemají tolik kontaktu jako ve vnitřních ubikacích. Morčata mohou žít v těchto kotcích celoročně, avšak jim musíte zajistit dostatečnou péči dle ročního období - v zimě je to hlavně dostatek tepla.

__________________________

Jedním z prozatimních řešení kam morče umístit jsou různé prádelní koše, či plastové vaničky, samozřejmě patřičné velikosti. Musíme si, ale uvědomit, že takto vytvořené bydlení by se pro morče nemělo stát bydlením trvalým, neboť v něm je morče izolováno od okolního prostředí a cítí se stresované.

 

Naše morčiska před a po:

- naše morčiny ještě v kleci

- a konečně v novém bydleníčku:)