Vše ze života morčat


Nemoci

Morčata patří mezi zvířata, která nejsou při správné péči náchylná na nemoci. Bohužel ve velké většině případů bývá původcem onemocnění nesprávná péče způsobená člověkem - nedostatečná hygiena, špatné krmení, či bydlení. Další možnou nákazu u morčete mohou způsobit jiná zvířata a nechtěně i člověk, velmi často se nemoci rozšiřují z nakažených či špatně skladovaných potravin. U morčat se mohou projevit i genetické poruchy.

 

V každém případě, zjistíte-li u svého zvířátka změny v chování a projevy nemoci, navštivte neprodleně veterináře. Časté domácí léčení či dlouhé otálení zda veterináře navštívit vede často k úhynu zvířete!!!

!!!Postupně budu na této stránce uvádět choroby, které se mohou objevit u morčat, jejich projevy a u některých možnou léčbu, tyto informace vyhledávám v odborných článcích a publikacích avšak některé údaje nemusí být 100%ní, následující řádky jsou pouze informativní, v žádném případě neslouží k domácí léčbě Vašeho zvířete, při onemocnění nikdy neotálejte s návštěvou veterináře!!!

 

Typy onemocnění

  • Absces

- vzniká, když se morče poraní a do rány se dostane infekce, vytvoří se potom bulka na těle morčete. Bulka je vyplněná hnisem, který při prasknutí bulky vyteče ven, hrozí ale i nebezpečí, že se hnis dostane do krve morčete a může způsobit jeho otravu. Nejčastěji se vykytuje pod krkem, na ramenech a zádech.

Jak na to: Řešit pomocí veterináře, který bulku otevře, vyčistí od hnisu a vydezinfikuje, při léčbě je důležité ránu čistit (odstranit hnis a nečistoty) a desinfikovat, dát pozor, aby se do ní nedostávalo příliš nečistot. Na léčbu se používají antibiotika, která určí veterinář, či různé druhy zásypů (např. Framykoin).

 

  • Alergie

- projevuje se častým drbáním, kašláním, zánětem spojivek, ekzémy

 

  • Amebiáza

- k této nákaze dochází různě infikovanou vodou či potravou. Projevuje se průjmovým onemocněním, ale také abscesů v různých orgánech.

 

  • Avitaminóza

- způsobena nedostatkem vitamínu, u morčat především vitaminu C, projevuje se bolestivými klouby, špatným pohybem morčat a problémy s dásněmi, které mohou vést až k poruše příjmu potravy.

 

  • Bronchitida

- projevuje se respiračními problémy, kašlem, rýmou - je způsobená většinou virovými či bakteriálními infekcemi, či podráždění plynem nebo kouřem

 

  • Cystitida

- projevuje se častým močením, zánětem kůže či krví v moči - příčinou bývají bakteriální infekce

 

  • Konjunktivitida - zánět spojivek

- projevuje se zvodnatěním očí - může být způsobena prachem, alergií, cizím tělesem v oku, ale také parazity, často bývá nežádoucím účinkem jiných chorob.

 

  • Průjmové onemocnění

- může být způsobeno chybami v krmení, nedostatkem hygieny, střevními plísněmi či vnitřními parazity. Projevuje se měkkými či úplně řídkými exkrementy, které se lepí na zadeček a nohy, následnou apatií a vyhublostí. Nemá - li mořče potřebnou léčbu může se stát během několika dní i smrtelným.

Jak na to: nedávejte morčátku žádné vodnaté krmení (zeleninu, ovoce), podávejte dostatek sena a vody, pomoci by měl i heřmánkový čaj, pomoci mohou i borůvky či větve vrby jívy, při déletrvajících příznacích vyhledejte veterináře.

Tip: zkuste dát morčeti sníst ropuštěný bobek zravého morčete.

 

  • Přehřátí

- dochází k němu, pokud je morče dlouho vystaveno přímému slunci, či vysokým teplotám. Projevuje se poleháváním na boku, přerývaným dýcháním, apatií.

Jak na to: morče musíte umístit do stínu, první pomoc je namočit morčeti tlapky do vody, nebo ho zabalit do vlhké látky.

 

  • Svrab

- je způsoben kožními roztoči, projevuje se holými místy po těle morčete, většinou se šíří od zadní části těla morčete. Morče se hodně drbe, čímž si může vytvořit boláky.

Jak na to: léčí se pomocí speciálně vyvinutých přípravků, které morčeti aplikuje veterinář. Dobré je zvýšit ve stravě vit. C

 

  • Zácpa

- morče nevylučuje trus. Souvisí s nedostatkem vody, pohybu a potravou, která není bohatá na vlákninu. Morče se stává apatickým, nereaguje, má ohnutý hřbet...

Jak na to: dávejte morčeti šťavnatou zeleninu a ovoce a samozřejmě dostatek sena, morče by mělo mít také dostatek pohybu, díky čemuž se rychlejí srovná trávící systém morčete. Pokud potíže přetrvávají (dva dny) navštivte veterináře.

 

 



Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode